На Жидачівщині відзначили 95-річний ювілей Слави Стецько


У с.Юшківці Жидачівського району на базі місцевого громадського музею Слави Стецько – Ганни Музики, відбулося відзначення 95-річчя від дня народження славної української патріотки. До ювілею в приміщенні музею розгорнули нову виставкову експозицію, яка висвітлює боротьбу за незалежну соборну Україну.

Юшківці

Захід розпочався Богослужінням в місцевому храмі та продовжився ходою до громадського музею, де відбулося поминальне Богослужіння на вшанування пам’яті загиблих за волю України.

Саме на Зелені cвята у 20-30-х роках ХХ століття в Україні було відроджено традицію вшанування Героїв. Про це нагадав учасникам заходу в с. Юшківцях Олексій Данилишин – учасник національно-визвольної боротьби та автор книг.

Заступник голови Жидачівської райдержадміністрації Ольга Мельник вручила грамоту РДА ініціаторові та організаторові втілення ідеї створення в с. Юшківцях громадського музею Слави Стецько Володимиру Лагоцькому – за сумлінну працю, активну громадську діяльність, вагомий внесок у справу національного відродження й утвердження Української державності.

Нагадаємо, Слава Стецько розпочинала свою трудову і громадсько-політичну діяльність саме на Жидачівщині, в с. Юшківцях, д е у 1940-1941 роках працювала на посаді завідувача місцевої школи. У кількох родинах села збереглися свідоцтва про освіту

У березні 2006 року громадський активіст, житель с. Юшківці Володимир Лагоцький виступив з ініціативою створення музею на базі занедбаного приміщення колишньої місцевої школи, де проживала і працювала Слава Стецько. Згодом він очолив організаційну раду громади села із створення громадського музею. Матеріальну підтримку надавали депутати Львівської обласної ради, Жидачівської районної ради, представники громадських організацій, політичних партій Жидачівщини та громадськості Львівщини, владних структур району.

За кілька років занедбана будівля колишньої школи стала окрасою села та важливим осередком духовно-патріотичного відродження краю.

Юшківці патріотичне село, кілька десятків юшківчан загинули в лавах ОУН-УПА. В грудні 1944 року тут загинув письменник, журналіст, керівник осередку Інформації та пропаганди УГВР, уродженець Вінничини Йосип Позичанюк та ще кілька визначних діячів ОУН-УПА, які йшли на зустріч із Романом Шухевичем. Жителі с. Юшківці потайки поховали обмерзлі тіла героїв на місцевому кладовищі. У червні 2008 року тут було урочисто відкрито величний пам’ятник на могилі героїв.

Неподалік села, у Юшківцівському лісі, в роки національно-визвольної боротьби була розміщена база УПА та шпиталь, де вояки УПА поправляли своє здоров’я після важких боїв і походів. Тут неодноразово перебував Р. Шухевич, також діяла підпільна повстанська друкарня.

П’ять років тому, 24 серпня 2010 року в с. Юшківцях урочисто відкрили громадський музей Слави Стецько. Саме в цей музей надійшли експонати з різних куточків України, з Києва та Мюнхена, де тривалий період проживала Слава Стецько.

ZIK, 2 травня