70 років тому в Одесі помер галицький генерал Курманович

70 років тому в Одесі помер галицький генерал Курманович

Kurmanovych18 жовтня 1945 року в Одесі в лікарні внутрішньої тюрми НКВД помер Віктор Курманович – генерал-четар УГА, один з організаторів створення української дивізії “Галичина”.

На початку 1919 року на посту начальника штабу Начальної команди Української Галицької армії він перебував кілька місяців у Ходорові.

Віктор Курманович народився 26 листопада 1876 року в селі Велика Вільшаниця Золочівського повіту на Львівщині в сім’ї священика Йосипа Курмановича.

Батько віддав сина після закінчення п’ятого класу в гімназії до кадетської школи у Львові, звідки був скерований на навчання у військову академію. Після її закінчення він одержав призначення в Генеральний Штаб австрійської армії.

Він пройшов шлях від офіцера австро-угорської армії до генерала Галицької армії. Після розвалу Австро-Угорської імперії він вже в рядах ЗУНР і в другій половині листопада 1918 р. полковник Курманович прибув до Тернополя (де був осідок Державного Секретаріату Військових справ) (військовий міністр) і йому наказано очолити північне крило вже українсько-польського фронту.

11 серпня 1919 для спільних дій об’єднаних сил українських армій сформовано Штаб Головного отамана (ШГО), який об’єднав штаб Дієвої армії та Начальну команду Галицької армії; начальником штабу став генерал М.Юнаків, квартирмейстером — представника ГА генерал В.Курманович.

На початку 1920 р. УГА перестала існувати. Після ліквідації табору інтернованих частин УГА 1923 p. генерал поселився у Відні.

У роки Другої світової війни генерал був одним з активних організаторів створення української дивізії “Галичина”.

Однак представник Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач дещо по іншому бачить роль генерала Курмановича у дивізії “Галичина”. “Насправді, він не брав жодної активної участі у створенні дивізії. Курманович був активним учасником визвольних змагань початку ХХ століття. Тому для творців дивізії було важливо показати їхню підтримку. Проте роль старого генерала була швидше театрального, декоративною. Про саму дивізію він дізнався аж у 1943 році, коли вже йшов вишкіл майбутніх бійців”, – стверджує історик.

Після закінчення Другої світової війни, у 1945 році радянська спецслужба заарештувала В. Курмановича і завезла до тюрми в місті Одеса.

Sprava

Помер 18 жовтня 1945 в Одесі у лікарні внутрішньої тюрми НКВС.

ГАЗЕТА ПО-УКРАЇНСЬКИ, 18 жовтня