«Монументальна Шевченкіана» в інтерпретації Руслана Теліпського знайшла свого шанувальника в Іспанії

«Монументальна Шевченкіана» в інтерпретації Руслана Теліпського знайшла свого шанувальника в Іспанії

Науково-мистецький захід під назвою «Монументальна Шевченкіана», який відбувся в неділю, 27 вересня, в актовому залі храму Доброї Вісті в Мадриді, де розташована українська парохія Благовіщення, викликав не лише непідробний інтерес в аудиторії, що зібралася, але й, до певної міри, жваві дискусії.

А для ходорівян, які були присутні на цій лекції, стало приємною несподіванкою побачити на світлинах памятник Тарасові в рідному містечку.  

Здавалося б, на перший погляд: ну, що ще досліджувати в спадщині Великого Кобзаря. За стільки літ його проштудіювали, як мовиться, вздовж і впоперек. Так ні: виявляється ще чимало цікавого та непізнаного причаїлося в надбанні нашого Пророка. Власне, це й засвідчила лекція, чи навіть вечір-розповідь і водночас вечір-бесіда, яку зініціював молодий дослідник-шевченкознавець Руслан Теліпський з Луцька.

Shevchenko-1

Прикметно, що лектор відвідав та сфотографував понад 1200 пам’ятників Кобзарю на чотирьох континентах у більш як 25 країнах світу (в тому числі на Львівщині й зокрема в Ходорові). Провів понад 50 персональних фотовиставок та лекцій за кордоном, пройшов пішки понад тисячу кілометрів шевченковими місцями до Канева.

Як переконався кожен, хто прийшов на захід, дослідження Руслана просякнуті глибоким змістом. У своїй розповіді він не лише демонструє найоригінальніші монументи Великому Тарасові в світі, але й розкриває причинні зв’язки їх територіального поширення, вказуючи на велику роль діаспори в їх встановленні.

Крім цього молодий дослідник докопується до сутності шевченкового феномену, знайомить аудиторію із загальною кількістю скульптур Пророка. А ще порівнює його з іншими світовими постатями за масштабністю увіковічення їх в інших країнах, показує історичну географію пам’ятників Кобзаря як в Україні, так і у світі. А також розказує про роль і значення закордонних пам’ятників Тарасові в позитивному іміджі України, патріотичному вихованні молоді та згуртуванні діаспори.

Shevchenko-2

І все це Руслан доносить до слухачів доступною мовою, паралельно задаючи їм запитання, а також відповідаючи на їхні. Тому захід сприймається не як класична лекція, а як «жива» розмова чи диспут. Така манера надзвичайно близька аудиторії та викликає бажання не лише уважно слухати, а й брати активну участь у ролі співбесідника. Ці моменти сприяють тому, що відвідувачі отримують чудову нагоду побачити постать Кобзаря в новому світлі. А саме як «монументального посла України» у світі.

Після такої лекції стає зрозуміло, чому на річних зборах Світового конгресу українців, які нещодавно відбулися в Мадриді, Руслана Теліпського нагороджено ювілейною медаллю СКУ «200 років з дня народження Тараса Шевченка». А аргументація «за значний внесок у популяризацію творчої спадщини та вшанування Т.Шевченка за межами України» не вповні відображає глибину досліджень, проведених молодим науковцем.

Попри все це присутнім у залі напрочуд приємно було побачити пам’ятники Кобзареві у тих населених пунктах, звідки вони родом. А вже після науково-мистецького заходу сфотографуватися разом з його ведучим на фоні екрану, на якому він відобразив близькі їхньому серцю місця. Зокрема, це з радістю зробила наша землячка з Ходорова Тетяна Суварян (дівоче прізвище – Мончак).

Shevchenko-3

Окрім цього, не менш важливим моментом для всієї глядацької аудиторії стала пропозиція Руслана про підтримку ним створення оргкомітету для встановлення пам’ятника Т.Шевченкові в Мадриді.

Власне, в цьому ракурсі присутні не лише одноголосно висловилися за саму ідею встановлення, але й активно обговорили місця розташування майбутньої скульптури. Цікаві пропозиції, зокрема, надійшли від віце-консула Посольства України в Іспанії Ніни Швець, голови «Української громади Іспанії за права, честь і гідність українців» Юрія Чопика та капелана української парохії Благовіщення отця Івана Липки.

Shevchenko-4

Звісно, що вони від імені всіх присутніх щиро подякували Русланові Теліпському як за надзвичайно змістовний захід, так і за його подвижницьку працю. Хотілося б вірити, що його намагання не пропадуть даремно, і за якийсь час в іспанській столиці постане гідний пам’ятник українському Пророкові.

Любомир КАЛИНЕЦЬ. Мадрид, Іспанія.