У неділю, 20 жовтня, в селі Новошино, що на Жидачівщині, відбулося урочисте відкриття криївки на місці, де загинув Петро Федун «Полтава».
Про це повідомляє прес-служба Львівської обласної організації партії «УДАР Віталія Кличка».
Розпочались урочистості із святкової літургії в храмі с. Новошино Жидачівського району, після завершення якої декілька сотень людей пройшли пішою ходою до лісу, де була відновлена криївка. До відновлення криївки долучились, також, ударівці Львівщини.
«У Новошинському лісі в 1951 році загинув один із провідних ідеологів і публіцистів збройного підпілля, керівник Головного осередку пропаганди Проводу ОУН, заступник Голови Генерального Секретаріату УГВР, начальник політвиховного відділу Головного військового штабу УПА, редактор та автор багатьох підпільних публікацій «Петро Полтава» – ключова фігура для УПА. Героїчна загибель Полтави і його побратимів є важливим прикладом самопожертви людей які вірили, що буде не залежна Україна», – зазначив у своєму виступі Герой України Юрій Шухевич.
«Відновлена криївка буде музеєм, куди зможуть прийти вдячні нащадки, щоб віддати останню шану полеглим», – розповів співорганізатор створення криївки Володимир Мелех.
«Роботи, над відновленням криївки розпочались ще зі середини серпня. Ми мали відомості про операцію, яку проводили енкаведисти, мали креслення криївки, а також мапу, за допомогою якої визначили точне місце її розташування. Використовували і книгу Михайла Романюка, де вміщені матеріали з КДБ і СБУ. Всередині криївки максимально намагалися відновити колишній побут», – зазначив у свому виступі Володимир Мелех. Він також подякував усім не байдужим, які відгукнулися і надали допомогу у відновлення надзвичайно важливої пам’ятки визвольного руху УПА. Особливу подяку пан Мелех висловив депутату обласної ради від Жидачівського р-ну, члену фракції УДАР Андрію Коту.
«Дуже добре, що сьогодні тут зібралося стільки молоді, адже криївка відновлювалась в першу чергу з просвітницькою метою. Ми повинні пам’ятати і шанувати своїх героїв, а молодь повинна мати» приклади для наслідування» – зазначив під час виступу депутат обласної ради від партії УДАР Андрій Кіт. За його словами, тепер розпочнеться робота з метою закріплення криївки за одним із львівських музеїв, щоб вона мала належний догляд та фінансування на обласному рівні.
ДЕЛЕГАЦІЯ БРОДІВЧАН ВЗЯЛА УЧАСТЬ В ОСВЯЧЕННІ КРИЇВКИ, ДЕ ЗАГИНУВ ЇХ ЗЕМЛЯК
У неділю, 20 жовтня, делегація Бродівського району взяла участь в освяченні відновленої криївки біля села Журавно Жидачівського району.
Про це повідомив кореспондент ІА ZIK з посиланням на дані Бродівської районної ради.
Також участь в урочистостях з нагоди відкриття і освячення криївки взяли члени родини Петра Федуна – Полтави, представники Бродівської районної організації ветеранів національно-визв
Нагадаємо, у листопаді 1951 року в цій криївці загинула група повстанців, серед яких був Петро Федун – Полтава, уродженець с. Шнирів Бродівського району, заступник Голови Генерального секретаріату Української головної визвольної ради, член Проводу ОУН, керівник Головного осередку пропаганди Проводу ОУН, референт політвиховного відділу Головного війського штабу УПА; головний ідеолог українського збройного підпілля ОУН-УПА 1940-50 рр., пропагандист, публіцист і редактор та автор багатьох повстанських публікацій.
СЕЛУ НА ЛЬВІВЩИНІ ДОЗВОЛИЛИ МАТИ ЛИТОВСЬКУ НАЗВУ
Облрада прийняла рішення про перейменування села Прибілля Жидачівського району. Депутати дали згоду на перейменування населеного пункту з “Прибілля” у “Ятвяги”.
Пилип Пилипенко, голова постійної комісії з регулювання земельних відносин облради відзначив, що саме такою була історична назва села.
Саме з тієї причини напередодні рішення ухвалила і Дев’ятниківська сільрада, і Жидачівська райрада. На черзі — остаточне затвердження Верховною Радою.
Довідка
Ятвяги (ятвезь, судови, судзіни) — угруповання балтських племен, етнічно близьке до литовців та пруссів. Вперше назву ятвяги згадано в договорі між Руссю і Візантією в 944 році.