Ходорів’яни на видноті… / У ЛЬВОВІ ПРЕДСТАВИЛИ ПРОЕКТ ПРО УНІКАЛЬНІ ЦЕРКВИ ВАСИЛЯ НАГІРНОГО


Сьогодні, 20 вересня, у Львові представили книгу-альбом «100 церков Нагірних. Церкви Василя Нагірного». До видання увійшли світлини й розповіді про більш як 50 церков, спроектованих архітектором. Ця книга – лише перша частина проекту. У другій обіцяють розповісти про архітектурну сакральну спадщину, яку залишив по собі Євген Нагірний – син Василя Нагірного. Про це повідомляє кореспондент IA ZIK.

Nagirni

Авторами ідеї зробити проект, присвячений архітекторам Нагірним, є Наталя Філевич та Христина Лев – правнучка Василя Нагірного, яка нині живе у США.

«Співпрацювати з Христиною Лев ми почали давно. Першим нашим спільним проектом у 2002 році була виставка і книжка «Нагірні, Леви. Історія родини». Другий наш задум, який ми втілили у життя – виставка до 125-ліття від дня народження Євгена Нагірного. Теперішній наш проект не виник спонтанно, ми з пані Христиною думали над ним давно. Навіть ще не маючи достатньо коштів, ми вирішили мандрувати Галичиною, робити знімки тих церков, які проектували Євген та Василь Нагірні», – говорить Наталя Філевич.

У книзі «100 церков Нагірних. Церкви Василя Нагірного» можна побачити 53 фотографії церков архітектора, які знаходяться у Галичині і Польщі (зокрема є світлина храму в селі Дев’ятники поблизу Ходорова – примітка Л.Калинця).

Своєю чергою, Христина Лев розповідає: «Два роки тому ми почали працювати над цією книжкою, мандрувати. Я особисто об’їздила 42 села й міста Галичини. Ми фотографували церкви і Василя Нагірного, і Євгена Нагірного. Церкви є різні – дерев’яні, муровані, деякі в прекрасному стані, а є такі, що перебувають у дуже поганому стані. Але це історія української церкви, і ця книжка – невелика пам’ять цієї історії. Нагірні спроектували близько 360 церков».

На презентації видання кандидат історичних наук Василь Слободян зазначив: «На жаль, ми практично не маємо жодних опрацювань про наших архітекторів. Василь Нагірний спроектував багато церков, незважаючи на те, що він дуже багато часу присвячував громадській діяльності. «Нагірнянська» церква показувала, що це місцевість з українським населенням. Коли на Галичину прийшла польська влада, вона почала будувати всюди костели. А церква Нагірного – акцент на тому, що це українська територія. За його проектами будувалися церкви навіть у 90-ті роки».

Як наголосила начальник управління культури ЛМР Ірина Подоляк, книга про церкви Василя Нагірного – не просто фіксація сакральної архітектури Галичини, а історія великого роду (у презентації взяв участь і виступив уродженець Ходорова – проректор з наукової частини Львівської академії мистецтв Роман Яців – примітка Л.Калинця).

Роман Яців
Роман Яців

ZIK, 20 вересня

КОЛЕКТИВ «ЛЬВІВСЬКОЇ ХВИЛІ» СТАВ НА ЗАХИСТ ЗВІЛЬНЕНИХ КОЛЕГ

Колектив радіо “Львівська хвиля” звернувся з листом до керівництва з проханням розібратися у ситуації зі звільненнямпрацівників інформаційної служби радіо.

Про це Львівським новинам онлайн повідомив Володимир Лучишин, виконавчий директор радіо “Львівська хвиля”.

За інформацією пана Лучишина, колектив чекає відповіді до кінця дня понеділка, 30 вересня.

“Зараз робота радіо відбувається у звичному режимі, за винятком того, що немає новин”, – додав Володимир Лучишин.

Сьогодні, близько 14-ї години, працівники радіо озвучили листа у присутності колег-журналістів з інших засобів масової інформації, які зібралися біля приміщення “Львівської хвилі” на підтримку радійників.

Нагадаємо, на радіо “Львівська хвиля” звільнено службу інформації.

Як повідомила Львівським новинам онлайн Ірина Мартинюк (уродженка Ходорова – примітка Л.Калинця), яка очолювала інформаційну службу радіо, звільнення відбулося учора. Одночасно роботи позбулися шестеро працівників.

“Учора ми написали заяви на звільнення. Причина – неможливість працювати у таких умовах, які нам створила керівник суспільно-інформаційних програм Оксана Колодрубець”, – зазначила Ірина Мартинюк.

З її слів, до цього часу жодних кроків з боку власників радіо “Львівська хвиля”, аби залагодити конфлікт, не було.

“Зараз я їду на радіо, будемо спільно вирішувати, як діяти далі. Але наразі я та колеги з інформаційної служби звільнені офіційно”, – додала Ірина Мартинюк.

 ЛЬВІВСЬКІ НОВИНИ,