Ходорівські хроніки з Любомиром Калинцем / З архівних загашників


1420 рік, 7 листопада, Ярослав (тепер територія Польщі); мова латинська

I «Ad relacionem eiusdem venerabilis domini Iohannis decani Cracouiensis, Regni Polonie vicecancellarii Nicolaus de Dobyeschowo».

II «Lectum per Albertum de Zichlin Regni Polonie vicecancellarii».

III «Sirenuus Diometrius et Olichia consors eius ac Proc filius, haeredes de Chodorostav, nobili Nicolao de Mroczkowice bona Podsosnow pro 130 serxagenis grossorum Bohemicalium vendit. In Jaroslaw, feria 5-ta post Omnium Sanctorum anno 1420».

(Владислав ІІ повідомляє, що Дмитро, його дружина Кліхна та їх син Проць, власники Ходороставу, продали село Підсоснів Львівського повіту Руської землі шляхтичу Миколі з Мрочкович за 130 кіп широких чеських грошів).

ЦЕНТРАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІСТОРИЧНИЙ АРХІВ УКРАЇНИ У ЛЬВОВІ, фонд 201, опис 4в, справа 1439.

1444 рік, 27 жовтня, Львів

(Власники Ходорівставу брати Станіслав, Іван і Юрша віддали під заставу жидачівському судді шляхтичу Дмитрові, званому Данилом, Заджевецькому, своє село Молодинче Жидачівського повіту за 36 кіп широких празьких грошів).

ЦДІАУ У ЛЬВОВІ, фонд 181, опис 2, справа 221.

1487 рік, 2 лютого, Ходорівстав

(Власник Ходорівставу Дмитро повідомляє, що він продав своє війтівство в Ходорівставі шляхтичеві Матвію Чагоровському за 70 польських гривен. Одночасно дав йому чотири франконських лани, на яких дозволив поселяти громадян на магдебурзькому праві; три рибних ставки, один під солодовнею пароха, другий у Мшані, третій в Рудці; десять югерів луки, а також інші права та привілеї, зв’язані з локацією на магдебурзькому праві).

ЦДІАУ У ЛЬВОВІ, фонд 181, опис 2, справа 1224, аркуш 2.

1498 рік, 2 липня, Ходорівстав

(Власник Ходорівставу Дмитро дарує ректорові каплиці у Ходорівставі Павлові з Хмельника та його наступникам невеликий рибний ставок на передмісті Ходорівставу).

ЦДІАУ У ЛЬВОВІ, фонд 181, опис 1, справа 1224, аркуш 2.

1524 рік, 18 жовтня, Львів

(Львівський земський суддя Іван з Хоментова та підсудок Іван з Дідушичів повідомляють, що у справі між позивачем – власником Ходорівставу Мартином Ходоровським та відповідачами – жидачівськими старостами Іваном і Юрієм з Панева з приводу незаконного стягнення мита з купців та інших людей у торгові та ярмаркові дні у містечку Ходорівставі й на дорогах, що ведуть зі Львова та Жидачева у Ходорівстав, вирішують зобов’язати жидачівських старос, теперішніх і майбутніх, утримуватися від стягнення мита).

ЦДІАУ У ЛЬВОВІ, фонд 181, опис 1, справа 1224, аркуш 2.

1526 рік, 20 жовтня, Львів

(Сигізмунд І на прохання шляхтича Мартина Ходоровського з Ходоріівставу підтверджує та повністю наводить текст такого документа:

1436 рік, 26 січня, Львів

Владислав ІІІ переводить с. Ходорівстав з польського права на магдебурзьке і визначає місту Ходорівставу річний і тижневий ярмарки, а також звільняє його жителів вд королівських податків).

ЦДІАУ У ЛЬВОВІ, фонд 181, опис 2, справа 219.

P.S. У силу різних обставин деякі епізоди нашої минувшини не знайшли належного відображення в історичних працях. До таких належить й історія Жидачівського князівства, яке існувало в першій половині XV століття.

Кілька документів, наведених нами, якраз і належать до цього часу. Більш детальніше про цей відрізок можете дізнатися, прочитавши дослідження відомого львівського історика Леонтія Войтовича «Жидачівське князівство» в розділі «Люби і знай свій рідний край».