Українській мисткині, жінці-політв’язню, дисидентці Стефанії Шабатурі виповнилося 75 років


ФАКТ

З нагоди ювілейної дати у церкві Стрітення Господнього відбулося Богослужіння. Жінку привітали народний депутат України Олег Панькевич, депутати Львівської обласної ради  Андрій Холявка та Ярослав Кравченко, а також громадські та політичні діячі. Вітальні слова на адресу Стефанії Шабатури прозвучали також від Високопреосвященного владики Ігоря, Архиєпископа і Митрополита Львівського.

Андрій Холявка привітав Стефанію Шабатуру від імені голови Львівської обласної ради Петра Колодія та вручив ювілярці почесну відзнаку Львівської обласної ради.

Стефанія Шабатура
Стефанія Шабатура, фото Вголос

Народилася Стефанія Шабатура у 1938 році в с. Іване-Золоте в селянській сім’ї. Закінчила місцеву семирічну школу, а потім середню школу в с. Поточиська Городенківського району Івано-Франківської області. Значний вплив на формування таланту молодої художниці мала її мати – самодіяльна художниця.

Стефанія Шабатура закінчила художній інститут у Львові. Ткала гобелени, брала участь у багатьох мистецьких виставках, зокрема в Республіканській виставці-ярмарку 1971 році в Києві. Наприкінці 60-х років зацікавилася літературою самвидаву. У січні 1972 року була заарештована за антирадянську пропаганду. Засуджена на 5 років таборів суворого режиму і 3 роки заслання. Каральні загони знищили 200 рисунків і 70 екслібрисів Стефанії Шабатури, термін покарання художниця відбула в жіночому концтаборі.

Шабатура була співавтором багатьох збірників поетів і звернень до різних міжнародних організацій і радянських установ. 2 грудня 1979 р. закінчився її строк заслання і вона повернулася на Україну. Жила у Львові під адміністративним наглядом.

Наприкінці 80-х років Стефанія Шабатура активно включилася в національно-політичне відродження. Була активісткою Львівських організацій Меморіалу НРУ, брала участь у боротьбі за відродження репресованої УГКЦ. З 1991 року – голова Марійського товариства «Милосердя».

ВГОЛОС, 11 листопада

КОМЕНТАР

Щира дружба упродовж багатьох років єднає пані Стефанію з сімейством Калинців – покійною нині громадською діячкою, поетесою та літератором Іриною та її чоловіком лауреатом Шевченківської премії поетом Ігорем Калинцем. Відомо достеменно, що ювілярка неодноразово бувала в нашому Ходорові в хатині на вулиці Шевченка, де мешкали батьки нашого славного краянина.

Інтерв’ю з пані Стефою ми запропонуємо вам найближчим часом.

Любомир КАЛИНЕЦЬ.