Оноре де Бальзак знайшов свою любов… в Україні

Оноре де Бальзак знайшов свою любов… в Україні

«Той, хто шукає мільйони, дуже рідко їх знаходить. Проте той, хто їх не шукає, не знаходить ніколи!», – зауважував геній французької літератури Оноре де Бальзак. Він знайшов свій скарб в українській глибинці – маєтку графині Евеліни Ганської на Житомирщині
ЛИСТУВАННЯ ДОВЖИНОЮ В 17 РОКІВ

Їх знайомство було романтичним. Прочитавши твори Бальзака, одна з найбагатших жінок Російської імперії, вирішила написати йому листа. І підписалася – «Незнайомка», але невдовзі назвала своє ім’я. Так розпочалося листування, що тривало 17 років! Графиня Евеліна Ганська досконало володіла кількома мовами, мала неабиякий літературний талант. Отже, Бальзаку було що з нею обговорювати.

Евеліна та Оноре. Їхні долі поєднала Україна
Евеліна та Оноре. Їхні долі поєднала Україна

Вперше вони зустрілися в Швейцарії. Коли Евеліна побачила пристаркуватого невисокого на зріст чолов’ягу, який прямував їй назустріч, то спочатку вона розгубилася – може не варто робити цього? Але зазирнувши в очі Бальзака, була причарована.

До речі, в Україну видатного письменника запросила не сама Евеліна, а її чоловік Венцеслав Ганській. Він розповів Бальзаку про свої землі та фабрики, про чудовий будинок і великий парк неподалік від Бердичева – в селі Верхівня. Бальзак пообіцяв обов’язково завітати вгості.

Письменник з’явився у Верхівні яскравого літнього дня. Побачивши садибу, освітлену променями сонця, він назвав її «маленьким Лувром», а хазяйку маєтку Евеліну Ганську – «північною Зорею». Графиня сказала письменникові, що відтепер у нього є свої апартаменти. Бальзак був зворушений: у Франції він не мав власного житла.

ШЛЮБ «ПІД СУВОРИМ НАГЛЯДОМ»

Balzak-2

Через деякий час після смерті чоловіка Евеліна вирішила відновити своє спілкування з Бальзаком. Невдовзі письменник і графиня вирішили побратися. В ті роки Оноре був найпопулярнішим белетристом Європи.

Проте вийти заміж за іноземця російській підданій було непросто: царський указ забороняв такі шлюби. Впродовж трьох років Бальзак надсилав Миколі I листи з проханням дозволити йому одружитися на Евеліні Ганській. В решті-решт імператор дозволив, але з уточненням: «Під суворим наглядом».

В березні 1850 року вони обвінчалися в Бердичеві, в костьолі Святої Варвари. «Вінчаються чоловік 50 років Оноре де Бальзак і вдова 46 років Евеліна Ганська», – оголосив священик. На жаль, письменник тоді вже був дуже хворий. Сімейний лікар ще до одруження попередив Евеліну: «Бальзак безнадійний».

В квітні 1850 року графиня відправилася з чоловіком до Парижу. В той час Оноре вже нічого не писав. Знесилений хворобою, він був прикутий до ліжка, а Евеліна залишалася поряд із коханим до його останнього подиху.

ЗАГАДКОВЕ КОХАННЯ

Чому Евеліна Ганська і Бальзак покохали один одного? Вона захоплювалася французькими романами, і, можливо, їй бракувало романтики. А він, читаючи її листи, мабуть, зрозумів, що у своїх творах описував Евеліну. Адже в романах Бальзака так багато чудових аристократок, які любили бідних, але талановитих молодих людей з провінції.

Костьол Святої Варвари в Бердичеві. У 1850 р. тут відбулося вінчання де Бальзака та Ганської
Костьол Святої Варвари в Бердичеві. У 1850 р. тут відбулося вінчання де Бальзака та Ганської

Сьогодні в садибі Евеліни Ганської – музей Оноре де Бальзака. До нього традиційно приїжджають весільні кортежі з Верхівні та сусідніх сіл. Стародавнім маєтком цікавляться європейські туристи, зокрема з Польщі та Франції. Кілька років тому тут побувала 80-річна правнучка однієї з сестер Евеліни. Дуже дякувала, що садибу зберегли, і що пам’ять про українську графиню, яка покохала геніального французького письменника, досі жива.

Михайло ПАВЛОВ

VIDIA, МЕДІАПОРТАЛ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ, 2 вересня 2012 року