У 1960-ті американський часопис “Editor and Publisher” опублікував серію статей про пресу різних етнічних груп США. Автори дуже дивувались українцям: газет у них було значно більше, ніж в інших діаспор.
Уже перша хвиля емігрантів до Канади й США (1891-1914) випускала свої газети: “Америка” (1886), “Народна воля” (1911), “Канадійський фармер” (1903). У 1893-му була заснована газета “Свобода”, яка виходить дотепер у Нью-Джерсі. Це єдина україномовна газета, що публікувалась без перерв протягом ста двадцяти років.
77-річний Ростислав Хом’як багато років був кореспондентом “Свободи”. Він народився у Львові, вчився в Канаді, з 1960 року мешкає в США.
Працював у “Ukrainian Weekly“, видавництві “Пролог”, на “Голосі Америки”, у 1967-1972 роках очолював український відділ “Радіо Свобода” у Нью-Йорку.
В інтерв’ю «Українській правді» пан Ростислав зокрема свідчить про наступне: «Коли я приїхав, газету очолював Антін Драган (головний редактор у 1955-1976). Він мав характер лідера і був дуже добрим організатором. За його редакторства у газеті працювали дуже талановиті журналісти: Богдан Кравців, Іван Кедрин-Рудницький, Лука Луців.
Робота в такому колективі була для мене колосальною наукою. Дуже гарні спогади лишилися з того часу. В теперішнього головного редактора “Свободи” Роми Гадзевич, на жаль, немає таких ресурсів…
До і після першої світової війни у Західній Україні були хороші журналісти, які не могли працювати за польської цензури. Тому шукали роботу деінде. Відповідно, на момент приїзду в Америку вони мали вже чималий досвід.
Іван Кедрин, наприклад, до еміграції в США працював у газеті “Діло”, був кореспондентом у польському сеймі, мав багато контактів серед колег по той бік океану.
Богдан Кравців, окрім журналістики, мав досвід політичної діяльності, бо колись очолював краєвий провід Організації українських націоналістів…
Американська журналістика впливу на розвиток української у США майже не мала. Дуже мало було таких людей, які, як я, вивчали журналістику у США або Канаді й потім працювали в українських виданнях. Відповідно, ніхто не вмів писати за американськими стандартами. За винятком, можливо, періоду, коли редактором “Свободи” був Драган…»
УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 6 лютого 2014
http://www.istpravda.com.ua/articles/52f2d73481a9b/
P.S. Ми не випадково виділили жирним шрифтом імена та прізвищо осіб, згаданих у цій публікації. Найперше нашу увагу привертає Іван Кедрин-Рудницький, який народився в Ходорові в квітні 1896 року. Невдовзі на наших шпальтах ви матимете нагоду довідатися значно більше про нашого відомого земляка.
Романа Гадзевич – донька ще одного уродженця нашого міста Володимира Сохана, який протягом багатьох років був головним секретарем найпотужнішої української організації США – Українського народного союзу (УНС) а також співзасновником Світового конгресу вільних українців. На зорі незалежності брати Сохани (крім Володимира ще й Олег та Ігор) здійснили благородний жест, подарувавши колишнє родинне помешкання громаді Ходорова. В цьому будинку на вулиці Грушевського за №38 тепер розташована міська рада.
Український поет-патріот Богдан Кравців доводиться родичем членам сім’ї Березовських-Головацьких, про що ми вже розповідали в нарисі про отця Михайла Головацького.
Антін Драган (справжні ім’я та прізвище – Андрій Луців) – близький наш земляк з Голешева, в якому він народився.
Любомир КАЛИНЕЦЬ.
У Львові стартував національний український фестиваль індустрії краси «Дзеркало моди»!
Сьогодні, 5 червня відкрився Фестиваль індустрії краси «Дзеркало моди-Львів-2014». Саме тому «Львівський палац мистецтв» на три дні (з 5 по 7 червня) занурився у вир справжнього свята краси!
На всіх відвідувачів очікують: більше ніж 90 компаній учасниць, близько 350 торгових марок, безкоштовні майстер-класи на відкритій сцені та на стендах, закриті семінари від найкращих українських доповідачів, акційні пропозиції та розіграші, Чемпіонати з перманентного макіяжу та масажу і це ще не все!
Офіційне відкриття відбулося на головній сцені Фестивалю. Щиро привітати Організаторів та відвідувачів з відкриттям завітали:
Пелиховський Ярослав Володимирович – заступник директора департаменту економічного розвитку, торгівлі та промисловості (уродженець Ходорова); Левкович Андрій Васильович – перший віце-президент Львівської ТПП; Кройчик Геннадій Віталійович – президент компанії “Гал-ЕКСПО”; Киянка Ірина Богданівна – зам. директора Львівського регіонального інституту державного управління; Волкова Лариса Володимирівна – президент Асоціації професіоналів перманентного макіяжу; Амросіева Ірина – директор Навчального Центру “Школа манікюру Ірини Амросієвої”; Гринчишин Наталя Сергіївна – директор “Студії нігтьового сервісу Наталі Гринчишин”.
Також привітальні слова та свої найкращі побажання висловив генеральний директор Експо-центр «Метеор»™ – Слюсар Дмитро Анатолїйович.
Також в рамках Фестивалю «Дзеркало моди-Львів-2014» відбулося урочисте відкриття ЄДИНОГО В УКРАЇНІ відбіркового туру Чемпіонату з перманентного макіяжу “Чемпіонат на Кубок МАППМ”.