Чи не настав час попіклуватися на всіх рівнях про Ходорівську «Третю»?: факт і коментар

Чи не настав час попіклуватися на всіх рівнях про Ходорівську «Третю»?: факт і коментар

ФАКТ…

Торік Львівщина отримала рекордну суму коштів на збереження культурних пам’яток

Понад 11,5 мільйонів гривень – саме стільки Львівська область отримала у 2016 році на охорону і збереження культурної спадщини. Ця сума є найбільшою серед регіонів України і рекордною для Львівщини. За ці кошти в області виконали ремонтні, протиаварійні і реставраційні роботи на 14-ти пам’ятках архітектури, виготовили 130 паспортів для архітектурних пам’яток, здійснити дослідження і впорядкування історичних поховань на території десяти районів. І це лише частина завдань, які минулоріч вдалось реалізувати у цьому напрямку.
Про це під час звіту розповіла т.в.о. директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук.
“Торік на охорону і збереження культурної спадщини наша область отримала понад 11,5 мільйонів гривень. І це рекордна сума, адже раніше таких коштів раніше не надавалось, – зазначила Оксана Ткачук. – Важливо також наголосити, що у порівнянні з іншими регіонами, Львівщина отримала найбільшу суму на реалізацію заходів зі збереження пам’яток”.
За її словами, у 2016 році вдалось виготовити 130 паспортів для архітектурних, історичних та щойно виявлених пам’яток, а також виконати поточні ремонти 7-ми дерев’яних храмів: у с.Заболотці Бродівського району, с.Лопушанка і с.Матків Турківського району, с.Сприня Самбірського району, с.Фусів Сокальського району, с.Дмитровичі Пустомитівського району та м.Дрогобичі.
Також виготовлено проектно-кошторисну документацію для реставрації 13 надбань архітектури, розпочато першочергові протиаварійні та реставраційні роботи пам’яток у с.Дернів і с. Батятичі Кам’янка-Бузького району, смт Підкамінь Бродівського району, смт Поморяни Золочівського району та у містах Буську і Дрогобичі.
“Серед інших завдань, реалізованих у 2016 році, було дослідження і впорядкування історичних кладовищ та меморіалів на території десяти районів області. Йдеться і про впорядкування військових поховань загиблих Першої і Другої Світових воєн, воїнів УПА і УГА, а також жертв політичних репресій”, – пояснила Оксана Ткачук.
Проте у департаменті архітектури та розвитку містобудування не зупиняються на досягнутому та у 2017-му мають намір активізувати роботу. Так, наприклад, вже цьогоріч заплановано виготовити облікову документацію і паспорти для 200 пам’яток архітектури, історії та археології, виконати протиаварійні роботи і реставрацію щонайменше 14-ти історичних надбань.

MEDIASTAR, 9 лютого

…І КОМЕНТАР

Далебі приємно почути, що держава нарешті повертається обличчям до свого культурного й історичного надбання. Нам у Ходорові є також чим пишатися і що відновлювати. Проте не лише мовчки спостерігати, задерши носа догори від почуття власної гордості за місто, але й щось робити конкретне в напрямку реставрації такої визначної пам’ятки вседержавної, а можливо, й всесвітньої ваги, як будинок Ходорівської ЗОШ №3.

Про історичну цінність цього приміщення ми вже розповідали. А тепер настав час повідомити, що відповідними службами у Львові вже розроблено паспорт, який надіслано до Києва, щоб, знову таки, у відповідних структурах отримати підтвердження про присвоєння колишній будівлі повітового суду статусу пам’ятки історії України. На жаль, поки що в столиці гальмується цей процес. Але поки він триває, то чи не варто нагадати про себе тій ж пані Оксані Ткачук, яка тимчасово виконує обов’язки директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА чи панові Андрієві Салюку – голові ради Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Адже відновлювати бодай спершу фасад будинку, а потім і внутрішній інтер’єр, треба вже зараз. А для цього потрібні чималі кошти. То ж чи держава нам не допоможе?..

Любомир КАЛИНЕЦЬ.