Новини з часопису «Ходорівщина» (номер від 30 січня)


З НАМИ БОГ, ПРАВДА і СВОБОДА!

Шляхи її неміряні,
діти її нелічені,
щастя її незлежане…
Оце така у нас матінка
У руці Господній
Україна Синьонебая!

95 років тому – 22 січня 1919 року, у Києві було урочисто проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, який став декларацією українців про прагнення жити в об’єднаній Українській державі. Цьогорічні урочистості з нагоди Дня Соборності були затьмарені кривавими розправами влади над мирними протестантами. Український народ, як у далекому 1919 році, вийшов на Майдан, щоб захистити соборність Української держави – спільними зусиллями протистояти ненависникам, які підступами й провокаціями намагаються розколоти Україну.

Віче у День Соборності України, 22 січня, на Майдані ім.Т.Шевченка у Ходорові директор ЦДЮТ С.Ленишин розпочала словами святішого патріарха Святослава про необхідність молитви за людей, які у Києві на Майдані відстоюють європейське майбутнє нашої держави.

Богослужіння за героїв України та панахиду за полеглих майданівців відправили греко-католицькі священики – отці декан Мар’ян Черепанич, Тарас Гриців, Микола Прунак та римо-католицький – о.Іван Заяць.

З палкою промовою до присутніх звернулася вчитель української словесності ЗОШ №1 О.Баторик: «Сьогодні, 22 січня, ми відзначаємо День Української Соборності, вшановуємо дві визначні події у нашій історії: проголошення України незалежною, вільною, самостійною, суверенною державою 1У Універсалом Центральної Ради УНР (22 січня 1918 р.) та проголошення Акту Злуки ЗУНР й УНР (22 січня 1919 р.)». Л.Баторик говорила про те, що впродовж багатьох десятиліть Акт Злуки офіційна влада не визнавала, тільки українська інтелігенція таємно вшанувала цю подію.

«Морозного 22 січня 1990 року Україна вибухнула енергією націй – утворила «живий ланцюг», єднаючи Схід і Захід. Ця акція прискорила розпад СРСР і здобуття національної незалежності, – продовжила Леся Мирославівна. – Відзначення Дня Соборності це не тільки важлива суспільна потреба, а й наш моральний обов’язок – берегти світлу пам’ять про незліченні жертви, покладені українським народом на вівтар незалежності, соборності держави».

О.Баторик наголосила: «Історичний Майдан української столиці, де 95 років тому на Всенародному Віче було проголошено незалежність Української Народної Республіки, закодований волелюбним патріотичним українським духом. Своєю потужною аурою свободи Майдан формує почуття національної гідності у мільйонів українців, надихає їх, як у 2004 році під час Помаранчевої революції, так і сьогодні, коли молодь, народжена у незалежній державі, організовано й мужньо відстоює демократичні права титульної нації, прагнучи жити у справді вільній Європейській державі.

Ми переконані, що демократія в Україні переможе, хоч би за якими щитами із хижацькими назвами «Беркут», «Ягуар» не ховалася би сьогоднішня кримінальна влада, скоюючи все нові і нові злочини проти українського народу. Ніхто не в силі розколоти Соборну Незалежну Україну, бо з нами Бог, Правда і Свобода!»

Н.Буняк, Н.Іваськевич натхенно декламували поезії В.Переяславця «Дзвони в Україні» та Б.Стельмаха «Вірш про Україну». Гуртківці «Джерельця» ЦДЮТ колядками й щедрівками наповнили надією серця присутніх.

Зважаючи на критичну ситуацію в Україні: коли людей б’ють, арештовують, коли в державі практикують судові та інші переслідування громадських, політичних активістів, і те, що у Києві з 19 січня тривають силові протистояння між народом та правоохоронцями, спровоковані владою, в яких є вбиті і багато постраждалих, Координаційний штаб Ходорівської міської ради оголосив про мобілізацію ходорівчан на захист Євромайдану. Цю ініціативу координаційної ради ходорівської міської ради на віче озвучив С.Носик.

Вірмо, що цілісність України, освячена кров’ю мільйонів нескорених борців, навіки буде непорушною, бо у єдності – наша сила! Слава Україні!

Марія КРАЇВСЬКА.

НЕ ЗБІДНІЄ РУКА ЖЕРТВОДАВЦЯ …

Щоразу українці самозречено боронили рідну землю. Їхня боротьба завжди була спрямована на перемогу духу й розуму над грубою фізичною силою. Сьогодні український народ вкотре став на захист суверенності і соборності Української держави. Нелегка ця боротьба. Історія свідчить: жодному ворогові, жодному окупантові не вдавалось зламати волелюбний дух нашої нації.

Сьогодні основне завдання Координаційної ради Ходорівської міської ради – це організація відправлення людей на столичний Майдан для забезпечення його функціонування. Координаційна рада безперервно проводить роботу з організації виїзду ходорівчан до Києва.

М.Калинець, голова ревізійної комісії Координаційної ради, повідомила, що станом на 28 січня 2014 року зібрано 229800грн., організовано виїзд до столиці понад 775 осіб мікроавтобусами, легковими автомобілями. Частина ходорівчан добиралася у Київ поїздом. За словами Марії Павлівни, левова частка коштів поступила після прийняття сумнозвісних законів 16 січня. Спільно з ходорівчанами активну участь в акціях протесту в Києві на Майдані беруть жителі навколишніх сіл.

2500 доларів пожертвували представники діаспори з Чикаго(США): сім»ї Замів, Весельських, Матвійчуків, Боянівських, Кутного, Кашівських, Карпінських, Сонсядеків, Костюків, Ковалів, Матвійчуків, Черезняків, Шевцівих, Тихоходів, Тівіликів, Заборських.

31200 гривень пожертвували громади сіл Молодинче, Лучани, Голдовичі і церковного комітету с.Голдовичі, Городищенське, Бортники і СУ Бортники, Букавина, Демидів, Молотів, Сугрів, П’ятничани, Сенів, Соколівка.

Громада Ходорова, сіл Отиневичі та Сугрів зібрали продукти та одяг на підтримку Євромайдану.

Щира вдячність жителям Ходорова і Ходорівщини, нашим землякам із США за їх активну громадянську позицію.

Марія КРАЇВСЬКА.

АНОНС

24 січня відбулась ХХVIсесія VI скликання Ходорівської міської ради та чергове засідання виконавчого комітету.

Депутати одностайно прийняли рішення про перейменування вулиці 600-річчя Ходорова на вулицю імені Героїв Євромайдану та обговорили можливість створення громадського формування з охорони громадського порядку.

СИЛЬВЕСТР КАЛИНЕЦЬ. «МІЙ ЗАПОВІТ»

«Заповіт» нашого Пророка Тараса Григоровича Шевченка, його щира віра, надія, любов, торкаються серця, збуджують найпотаємніші струни душі кожного українця. У хвилини пориву хочеться додати щось від себе, долучитися хоча б думкою, хоча б словом до великих глибоких прагнень нашого Генія.

Вихідець із Ходорова Сильвестр Калинець – поет, прозаїк, драматург, відомий громадський діяч української діаспори у Бразилії. Він по праву вважається першим перекладачем Шевченкового «Заповіту» на португальську мову.

Людина з нелегкою долею. У чотири роки Сильвестр залишається напівсиротою, втративши матір. Свої перші поетичні твори почав писати ще в молодих літах. Служив рекрутом в австрійській армії, брав участь у Першій світовій війні, під час якої був захоплений у полон. У 1921 році повернувся на Батьківщину до рідного Ходорова. Життя ставило свої умови. У 1931 році Сильвестр змушений був виїхати у Бразилію. Помер Сильвестр Калинець 4 січня 1945 року.

Пропоную увазі читачів «Заповіт» Сильвестра Калинця.

Як умру я не ховайте
Ви на цвинтарі мене,
Бо на цвинтарі для мене
Буде місце сумне.

Бо доволі на цім світі
За життя я горював,
На чужині і у рідних
Я сльозами заливавсь.

Як умру я, поховайте
При дорозі, що веде
В поле, в луг, на сіножаті,
Там, де вітер лиш гуде.
 
На могилі не кладіть ви
В головах хреста,
Бо вже досить тягару я
Двигав за свого життя.
 
А лиш на моїй могилі
Кущ калини посадіть,
Птахи будуть прилітати
Калиновий їсти цвіт.
 
І мені відрадно буде
Пташечка сум віджене,
Дід-лірник, як заблукає
На могилі відпічне.
 
Настроїть тужливу ліру
І у пісеньці спімне,
Що Вкраїна вже воскресла,
Що народ мій вільний вже.
 
Це почути навіть в гробі
Буде весело мені,
Як умру я, не ховайте
Ви мене на цвинтарі!
 
Людмила ХЛОПОНІНА, заступник директора із виховної роботи Піддністрянської НВК.

ШАХИ

23 січня у приміщенні Жидачівського НВК проходила командна першість району з шахів серед учнів середніх шкіл. Учасники турніру вшанували хвилиною мовчання пам’ять по-звірячому вбитих на вулицях Києва людей.

Змагання проходили у трьох півфінальних групах за коловою системою, переможці яких продовжували боротьбу за 1-3 місця. Перед цим було проведено розсіяне жеребкування для трьох сильніших команд за підсумками минулорічних змагань. У складі кожної команди виступали три учні (два юнаки та одна дівчина).

Вигравши усі зустрічі у півфінальних турнірах, у фінал потрапили команди Жидачівської гімназії, Бережницької ЗОШ та Ходорівської ЗОШ №1, де наша команда перемогла всіх суперників з однаковим рахунком (2:1) та заслужено здобула перше командне місце. Друге – у Жидачівської гімназії, третє – у Бережниці. Команди, які зайняли у півфінальних турнірах другі місця, розіграли між собою місця з четвертого по шосте, які, відповідно, посіли: Жидачівська ЗОШ №2, Жидачівський НВК та Гніздичів. Таким самим способом команди змагались і за наступні місця.

Слід відзначити, що наша команда вже котрий рік є наймолодшою за віком у таких змаганнях. За ЗОШ №1 виступили: Р.Ілюк(2003рн), А.Бабій(2003рн), О.Тітик (2000рн). Р.Ілюк був наймолодшим серед юнаків, а А.Бабій – наймолодшою серед дівчат.

Від імені учасників змагань щиро вдячний мамі Анастасії Бабій – п. Ірині Бегей за сприяння якої діти мали змогу взяти участь у цих змаганнях.

Олег ГУЛЕЙ.

ПЕРШІСТЬ РАЙОНУ З ШАХІВ: ДОРОСЛІ

Підведено підсумки першості району 2013 року з шахів і шашок серед дорослих. У минулому році змагання проводились у трьох шахових категоріях – «бліці» (2 партії по 5 хвилин), «швидких шахах» (одна партія 15 хвилин), «змішаній системі» (5+15 хвилин). У кожній категорії – по три тури (три окремі змагання).

У підсумку чемпіоном району у «бліці» і «швидких шахах» став І.Пиріг (смт. Гніздичів), у «змішаній системі» – І.Березовський (с.Чертіж), який у «бліці» і «швидких шахах» був другим. У «змішаній системі» на другому місці І.Пиріг. На третьому місці: у «бліці» – А.Кобрій (Гніздичів), у «швидких шахах» – О.Малик (Антонівка), у «змішаній системі» – І.Гілецький (Любша).

Вчитель Ходорівської ЗСШ №3 В.Ковтало у двох категоріях («швидких шахах» і «змішаній системі») посів почесне четверте місце. При цьому у першому турі «швидких шахів» Василь Андрійович зайняв друге місце. У «бліці» В.Ковтало – на 6 місці.

На третьому місці у другому турі «швидких шахів» фінішував тренер Ходорівської ДЮСШ О.Гулей. У підсумку – сьоме місце у категорії «швидкі шахи».

Чемпіон у першості району з шашок – В.Чмелик (Жидачів), срібний призер – І.Березовський, бронзовий – І.Гілецький. Ходорівчанин І.Герасимів фінішував шостим.

Ігор МАРКЕВИЧ.