Ради в нових умовах
Цим матеріалом хочеться розпочати нову рубрику на сайті – «Минуле», де б розповідати про цікаві факти з історії міста та людей. Цей матеріал було опубліковано в газеті «Радянський шлях» №61(6204) від 22 травня 1990 року. В замітці йдеться про вибори депутатів в міську раду 1990 року, і підняті там проблеми поганих доріг, невпорядкованих та неосвітлених вулиць, парків та скверів залишаються актуальними й сьогодні. Нижче повний текст новини
РАДИ В НОВИХ УМОВАХ
У два тури: 4-го і 24-го березня ц.р.(1990 – тут і надалі примітки редактора сайту), проходили демократичні вибори народних депутатів до Ходорівської міської Ради. Відповідно до нового Закону обрано 35 депутатів. Вибори по всіх округах пройшли на альтернативній основі. Депутатський корпус Ради оновився на 95 процентів.
Підкреслимо, що комісії формувалися на організаційній сесії незвично, не так, як було колись. Народним обранцям було надано право самим визначитись, у якій комісії працювати. Таким чином, до складу 9 постійних комісій міської Ради увійшли компетентні, грамотні люди. Серед них варто назвати. А. Ворощака, 3. Книш, 3. Гаврилюка, В. Тихого, Р. Кисіля, В. Турчина, М. Волошина, О. Коцовського та ін.
Новизною є й те, що нині, в нових умовах, різко змінюються і функції постійних комісій. Якщо раніше головним у їх діяльності був контроль за виконанням рішень Ради та виконкому, то тепер кожна з них здійснюватиме контроль за всіма підрозділами, які структурно входять до їх компетенції. Якщо раніше роботу цих комісій координував виконавчий комітет міської Ради, так би мовити, опікав силами свого апарату, то тепер вони самі планують свою роботу, визначають напрямки конкретних дій.
Новим у діяльності цих формувань є й те. що їм надано право розглядати і вносити на затвердження Радою керівників підприємств, установ і організацій в регіоні свого міста. Цю роль члени постійних комісій сприйняли з усією відповідальністю, готуючись до першої сесії міської Ради. До кожного претендента на ту чи іншу керівну посаду підходили критично, вимогливо, незважаючи на ранги. За рекомендацією членів постійних комісій сесія декого з них затвердила лише на певний строк, надавши змогу виправдати довір’я депутатів.
Прямий обов’язок усієї громади, усіх виборців морально підтримувати, а заодно й захищати оновлений склад народовладдя, всіляко сприяти новій Раді активно втілювати в життя розроблені плани і задуми економічного розвитку міста.
Уже помітні перші кроки у діяльності нової Ради народних депутатів. Урегулювавши відносини з керівниками промислових підприємств міста, визначено об’єкти робіт по благоустрою міста. Ведеться ремонт тротуарів на вулицях Леніна(нині Грушевського), 1-Травня(частина вулиці Шевченка з центру і до ринку), Шевченка, Битюкова(вулиця Стрийська), про ремонт яких раніше навіть мови не велося.
Тож така активність і ініціативність керівників нової Ради підносить добрий настрій людей, вселяє віру у майбутнє. Тепер усі бачать і знають, що повернення до старої адміністративно-бюрократичної системи не буде. Люди гаряче схвалюють активні дії новообраного народовладдя в Ходорові щодо розв’язання раніше «безнадійних» проблем.
Виборці, з якими доводиться часто зустрічатися, в розмовах засвідчують своє бажання домогтися в житті якісних змін, надій на краще. Люди все активніше виявляють свою громадянську позицію, цікавляться тим, якою бути новообраній владі сьогодні. У минулому місцеві Ради не мали такої сили, як тепер. Нині вже інша ситуація. Кожен має займатися своєю справою. І цей процес уже почався. І похвально, що за діло депутати взялися рішуче, адже особливої допомоги чекати нема звідки.
А проблем у місті дуже багато. Вирішувати їх буде нелегко. І будь-яка проблема — це поле діяльності для Ради. Головне — працювати з людьми, консолідувати зусилля всіх, хто йде перебудовчим шляхом.
Особливо непокоять виборців дороги, невпорядковані вулиці, парки, сквери, вуличне освітлення, ремонт лазні, не влаштовує впроваджена система розподілу дефіцитних товарів в магазинах серед населення. Виборці хочуть більшої віддачі у забезпеченні правопорядку в місті.
Нині настав час рішучих дій і конкретних, нових істин, нового мислення. Саме життя вимагає наповнити роботу місцевих Рад новим змістом, животворними силами. Великі надії покладаються на становлення системи самоврядування, створення економічної бази і розширення прав місцевих органів влади, щоб вони стали справжніми господарями на своїх територіях. Бо якщо ми не повернемось обличчям до господарів праці, то не буде ні достатку, ні самої перебудови.
Ми довго чекали на Закон «Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства СРСР». Нарешті його прийнято. Характерною особливістю в Законі є те, то нові принципи організації місцевого самоврядування закріплюють самостійність і незалежність місцевих Рад, що захищає їх від диктату вищестоящих органів. Визначено і новий підхід до формування бюджету. Відтепер на місцеві Ради практично лягає відповідальність за всі питання, що стосуються людини праці. Це — і житло, продовольство, освіта, охорона здоров’я, торгівля, правопорядок і багато, багато іншого.
Ось чому ми повинні єднатися, організовуватися, активізуватися у спільній боротьбі за те, щоб радість. щастя і достаток прийшли в кожну сім’ю, в кожний дім, щоб не було нам соромно за свої вчинки і дії перед нащадками. Для цього нам необхідно виважено шукати нові підходи, конструктивні форми співпраці з новообраними Радами, спільно розв’язувати питання економіки, поліпшувати життя і добробут нашого народу.
А. Синицин, наш позаштатний кореспондент.
Нагадаємо що ви також можете стати автором новини на сайті, днтальніше на сторінці Про проект.