Мистецька палітра / На Львівщині відзначили переможців конкурсу читців до ювілею Шевченка


На Львівщині підвели підсумки обласного огляду-конкурсу читців та художньо-просвітницьких колективів у межах підготовки до святкування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

Захід, що відбувся 17 березня, мав на меті популяризувати поетичні твори, присвячені Кобзареві, а також підвищувати художньо-виконавську майстерність читців та художньо-просвітницьких колективів.
Участь у конкурсі взяли 26 окремих виконавців та 5 художньо-просвітницьких колективів. Учасники з 15 районів та міст області змагалися у чотирьох номінаціях, повідомили у прес-службі Львівської облдержадміністрації.
У номінації «Старша вікова категорія» І місце та звання лауреата:
Наталія Матвійчук, учасниця художньої самодіяльності Народного дому с. Вовчатичі Жидачівського району;
– Руслана Антонюк, учасниця художньої самодіяльності Сокальського районного Народного дому;
– Оксана Березнюк, учасниця художньої самодіяльності Народного дому с. Новий Став Кам’янко-Бузького району.

«ZAXID NET», 22 березня

Коли «німота» буває сильніша від найгучніших слів…

«Солодку Дарусю» мало читати: її треба обов’язково ще побачити, відчути, проникнутись тим болем і стражданням, який в трагізмі однієї української родини став важким хрестом для всієї України. Минулої суботи ходорівчани мали змогу «насолоджуватись» «Солодкою Дарусею» у виконанні акторів Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру імені Івана Франка.

Солодка Даруся в Ходорові

«НОВИЙ ЧАС», 10 березня

 

У Ходорів приїхала «Солодка Даруся»

У Ходорів вперше привезли виставу «Солодка Даруся» за однойменним романом лауреата Шевченківської премії Марії Матіос у виконанні Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. І.Франка.

Прем`єра «Солодкої Дарусі» відбулася 16 листопада 2008 року в Івано-Франківську. Це була експериментальна вистава Ростислава Держипільського, в якій він задіяв випускників Інституту мистецтв Прикарпатського університету імені Василя Стефаника. «Солодка Даруся» – дипломна робота молодих акторів, яка згодом викликала справжній тріумф. Музичний супровід до вистави написала лауреат національної премії ім. Т. Шевченка Наталія Половинка. «Солодку Дарусю» відразу ж включили до репертуару Івано-Франківського театру і вона стала переможцем різних театральних фестивалів. На фестивалі «Прем`єри сезону – 2009» вистава перемогла відразу в п`яти номінаціях. Показ вистави «Солодка Даруся» у різних містах України щоразу закінчується аншлагом. Цікавим є те, що виконавиця головної ролі Дарусі Галина Баранкевич – народилась і до семи років проживала у Жидачеві.

Гастролі трупи молодих акторів у Ходорові організував міський голова Олег Коцовський, депутат Львівської обласної ради Андрій Кіт та об’єднання «Небайдужі».

Майже тригодинна вистава проходить на одному диханні і жодного з глядачів не залишає байдужим. На сцені нічого зайвого. Замість пишних декорацій – дві старі лави. Актори спілкуються з глядачем не тільки через мову – там і пантоміма, і гра світла і тіні, паралельно побудовані сцени, музика, пісні, хореографія. Кожна роль зіграна з натхненням, яскравим талантом і професійністю.

…Після вистави на сцену піднявся режисер – заслужений артист України Ростислав Держипільський, директор Івано-Франківського обласного музично-драматичного театру ім. І.Франка. Він подякував присутнім за теплий прийом та зачитав лист від автора твору Марії Матіос, яка не змогла приїхати: «Щиро рада, що недільного вечора ви пішли не на пиво, а в храм культури. Пробачте, що через мою Дарусю багато з вас погано спатиме сьогодні або не спатиме зовсім. Бо, багато хто, сьогодні дивились не просто виставу, а дивились в дзеркало своєї долі. Історія «Солодкої Дарусі» – це історія украденого щастя цілої нації та кожної окремої людини. Ми не можемо дозволити собі забути те, що смертельно ранило нас. Ми не маємо права забути кривди, спричинені нам свідомо. Мистецтво змушує нас не лише співпереживати, але й думати. Не розучімося думати ніколи!».

Депутат обласної ради А. Кіт подякував артистам за те, що відгукнулися на його прохання і дали можливість ходорівчанам познайомитися з культовим твором відомої української письменниці, лауреата Шевченківської премії М. Матіос.

«Сьогодні у нас було справді велике свято. Ми почули крик душі, побачили психологію людини, яка змінювалась відповідно до того, як змінювалась влада. Ми щиро вдячні за чудове відтворення історії, написаної культовим автором Марією Матіос, яке нікого з присутніх не залишило байдужим», – з словами вдячності від імені всіх ходорівчан виступила Ірина Лозинська, голова Союзу українок.

«Солодка Даруся» викликала справжній фурор серед ходорівчан. Артистів зі сцени Палацу культури проводжали декілька хвилин, стоячи, та під гучні оплески.

О. КАРАЧЕВСЬКА

«ХОДОРІВЩИНА», 28 лютого

Ювілейний концерт Зеновія Гучка

На Йордан відомий львівський співак та композитор Зеновій Гучок разом з шоу-балетом «VIVAT» подарував ходорівчанам сольний концерт з нагоди 25-річчя творчої діяльності та присвоєння йому звання «Заслужений діяч естрадного мистецтва України». У програмі концерту прозвучали авторські пісні виконавця, написані у співавторстві з такими поетами, як Степан Галябарда, Володимир Миронюк, Ярослав Виджак та ін., класичні та народні твори, відомі українські та зарубіжні шлягери.

Співак і композитор розповів про свій життєвий і творчий шлях. Зеновій Гучок народився у Миколаївському районі Львівської області. Після служби в армії навчався у Дрогобицькому педінституті, потім перевівся до Кишинівського політехнічного інституту. Працював у відомих молдавських вокальних колективах , потім – в українських, зокрема, у гурті Олега Кульчицького. Згодом розпочав сольну кар’єру, записав кілька сольних альбомів, що користуються популярністю серед його прихильників: «Дарую Вам квіти», «Спогад із далека», «Найкращі пісні».

Легкі, мелодійні, зрозумілі кожному пісні З. Гучка «Білі квіти», «Дика ружа», «Дівчино-зоре», «Зачаруй» та ін. – прості пісні простої людини, котра прагне жити у красі й любові, полонили серця ходорівчан, які підспівували, вітали гучними оплесками, довго не хотіли відпускати співака зі сцени.

На завершення З. Гучок прекрасними віншуваннями привітав ходорівчан із різдвяними святами і подякував міському голові О. Коцовському та приватному підприємцю М. Кутному за сприяння та матеріальну підтримку, завдяки яким відбулася ця зустріч.

М. КРАЇВСЬКА

«ХОДОРІВЩИНА», 30 січня

Рубрику веде Любомир КАЛИНЕЦЬ.