Ходорів’яни на видноті: Дзвінка Калинець-Мамчур


12 січня 1972 почалися масові арешти шістдесятників. Боротьба триває.

Про це на своїй сторінці у Facebook написала громадська діячка, донька шістдесятників Ірини та Ігоря Калинців Дзвінка КалинецьМамчур.

Dzvinka

«Я запам’ятала обшуки, розлиту зеленку на стелажі і розкидані книги по всій хаті. А в нас їх було чимало… І маму забрали, і Стефу Шабатуру, яку ми з бабусею мали попередити про обшуки, але побачили у неї світло у всіх вікнах і зрозуміли, що у неї теж. І наших друзів, які прийшли до нас у гості, але вже були змушені залишитися до пізньої ночі, до кінця обшуку, – написала вона. – Ми тоді принишкли на крайчику канапи і спостерігали за вишукуванням всього, що, на думку гебістів, було антисовєтським і становило загрозу їхній державі. Сьогодні 2015 рік, боротьба з залишками імперії, яка нас далі нещадно тисне, продовжується!».

Довідка.

Шістдесятники – назва нової генерації радянської та української національної інтелігенції, що ввійшла у культуру (мистецтво, літературу тощо) та політику в СРСР в другій половині 1950-х – у період тимчасового послаблення комуністично-більшовицького тоталітаризму та хрущовської «відлиги» (десталінізації та деякої лібералізації) і найповніше себе творчо виявила на початку та в середині 1960-х років (звідси й назва).

Основу руху шістдесятників склали письменники Іван Драч, Микола Вінграновський, В. Дрозд, Г. Тютюнник, Б. Олійник, В. Дончик, Василь Симоненко, Микола Холодний, Ліна Костенко, В. Шевчук, Є. Гуцало, художники Алла Горська, Віктор Зарецький, Борис Чичибабін, літературні критики Іван Дзюба, Євген Сверстюк, режисер Лесь Танюк, кінорежисери Сергій Параджанов, Юрій Іллєнко, кінокритик Роман Корогодський, перекладачі Григорій Кочур, Микола Лукаш та інші. Шістдесятники протиставляли себе офіційному догматизмові, сповідували свободу творчого самовираження, культурний плюралізм, пріоритет загальнолюдських цінностей над класовими. Значний вплив на їх становлення справила західна гуманістична культура, традиції «розстріляного відродження» та здобутки української культури кінця XIX – початку ХХ ст. Одним із тих, хто закладав фундамент шестидесятництва в Україні став доцент факультету журналістики Матвій Шестопал, так як серед його учнів були В. Чорновіл, Б. Олійник, В. Симоненко, В. Крищенко, Б. Рогоза, М. Шудря, В. Мицик та багато інших патріотично налаштованих особистостей.

ZIK, 12 січня