Факт і коментар / ЙОГО ДОЛЯ ПОВ’ЯЗАНА З ХОДОРОВОМ


ФАКТ…

ЛЬВІВСЬКІ ФІЛАТЕЛІСТИ УВІКОВІЧНИЛИ БОБЕРСЬКОГО В ДЕНЬ ЙОГО 140-РІЧЧЯ

Завдяки групі місцевих ентузіастів філателії випущено у світ конверти, поштівки та марки приурочені до 140-х роковин з Дня народження професора Львівської Академічної гімназії Івана Боберського.

В одному із залів Львівського головного поштамту відбулося спеціальне погашення даної продукції, інформує galsports.com.

Тиражі – мізерні, колекціонерська вартість – велика, а пам’ять – вічна.

ZIK, 15.08

КОМЕНТАР…

14 серпня українська громадськість вшановувала відомого діяча: педагога, теоретика і практика вітчизняної фізичної культури, автора підручників з фізичного виховання молоді, організатора сокільсько-січового руху Івана Боберського.

Іван Боберський (фото з вікіпедії)
Іван Боберський (фото з вікіпедії)

Народився він 14 серпня 1873 року в селі Доброгостів на Дрогобиччині. Відомий також і тим, що сприяв становленню «Пласту». Між іншим, йому ж належить авторство назви цієї організації. Голова товариства «Сокіл-Батько» (1908-1914 рр.), член Бойової управи і чотар Українських січових стрільців. За дорученням уряду ЗУНР з 1919 року перебував у США та Канаді. А в 1932 році переїхав до Словенії, де й відійшов на вічний спочинок.

Ось як про нього написано у «Вікіпедії»: «І. Боберський як апостол фізичного та національного відродження усе своє життя присвятив вихованню повноцінного українського громадянина, для якого фізична культура стала щоденною потребою, а служіння патріотичній ідеї – метою життя. Сталевий вояк, крицево-кришталевий характер, велике, повне любові до рідного краю серце, здорова душа – все це мусило бути у здоровому тілі. Ось що ставив він за ідеал українській молоді…»

У 1919 році Іван Боберський побував у нашому Ходорові. 22 березня в Начальній Команді Української Галицької Армії, що на той час перебувала в містечку в приміщенні повітового суду, відбулася нарада за участю представників усіх фронтових куренів. Начальний комендант УГА Михайло Омелянович-Павленко хотів знати дух стрілецтва та його відношення до більшовиків. На цьому зібранні також мали обговорити питання форми одностроїв УГА. Власне, навколо цієї теми велася жвава дискусія на другий день роботи в кімнаті оперативного відділу. Основним доповідачем виступив Іван Боберський, який представив присутнім кілька взірців відзнак для шапок та уніформи. Старшини майже одноголосно визначилися за відзнаки, які носили січові стрільці. З переходом армії за Збруч шапку-«мазепинку» замінили «киянкою», або як її тоді ще називали «петлюрівкою».

Попри це, ми, ходорів’яни, маємо всі підстави гордитися, що така особистість перебувала в нашому місті.

Любомир КАЛИНЕЦЬ.